Пошук

Євген Марчук

Як починали анексувати Крим

Ветеран українських силових структур, перший глава СБУ, екс-прем'єр, колишній секретар Радбезу і екс-міністр оборони - про кризу в Криму 

Екс-глава СБУ, колишній прем'єр, міністр оборони та секретар РНБО України Євген Марчук брав активну участь у ліквідації сепаратистського кризи в Криму в 1992 році. У коментарі ЛІГАБізнесІнформ він пояснив, що відбувається на півострові і чому зволікання нової влади неприйнятно для державних інтересів країни: 

«Військовий спецназ прибув з Севастополя на двох КАМАЗах, роззброїв охорону і зайняв кримські Верховну Раду і Раду міністрів. Загарбники заявили, що охоронятимуть кримський парламент і уряд. Зараз вони пропускають кримських депутатів в будівлю парламенту, готують кворум для відкриття сесії. За моїми даними, планується повернення до Конституції Криму 1992 року, формування «свого» уряду, а потім, найімовірніше, референдум ... Ну і далі зрозуміло, що буде далі. 

Верховна Рада України зараз катастрофічно зволікає. У залі звучать порожні і провокаційні заклики, замість прийняття рішення. Необхідно терміново призначити міністра оборони. На цю посаду планувалися недавній начальник Генштабу Володимир Замана або адмірал Кабаненко, але проти цього повстали ветерани-афганці, наполягаючи, щоб міністр був тільки від них. Зараз реальний «афганець» не повинен бути міністром оборони. Начальником Генштабу терміново необхідно призначити адмірала, знаючого Крим. Таким є Кабаненко, але пробивають Тенюха, його підтримує УДАР. Можна призначити і його, але робити це важливо дуже швидко, тому що у Криму сидить не знятий начальник генштабу Ільїн - теж адмірал і колишній заступник командира бригади морської піхоти. Його Янукович призначив начальником Генштабу для участі в забезпеченні надзвичайного стану в країні. 

Для протидії збройним захопленням в Криму якраз і потрібні «Беркути», «Витязі», «Соколи», «Альфи» - щоб змити свою ганьбу. Але одних вже немає, а інші деморалізовані. Міністра оборони треба призначити позачергово - раніше всіх інших членів Кабміну. Нехай це буде навіть Куніцин, хоча це не найкращий варіант. 

Для вирішення кримської проблеми, крім міністра оборони, начальника Генштабу, треба терміново призначити представника президента в Криму, голову держадміністрації Севастополя, а також міністра закордонних справ (раніше був узгоджений Тарасюк). Треба терміново направити на півострів групу народних депутатів з повноваженнями від Верховної Ради для легітимізації присутності центральної влади та прийняття відповідних рішень. У Криму в ці дні реально від Верховної Ради працюють дві людини Рефат Чубаров та Андрій Сенченко (він 7 років був віце-прем'єром Криму). Їх сміливість заслуговує захоплення. Але їх мало, і вони не мають повноважень. Зараз у Крим вилітають Наливайченко і Аваков. 

Згадайте російську поведінку під час тузлинської кризи. Я тоді був міністром оборони - все було дуже близько до стрільби, і в одному інтерв'ю я сказав, що тузлинська криза показала непередбачуваність російської політики по відношенню до України, і потрібно зробити дуже серйозні висновки. Не зробили». 

Роман Чернишов, ЛIГАБізнесIнформ, інформаційне агентство, www.lіga.net

news.liga.net/ua/articles/politics/990713-marchuk_radm_n_parlament_krimu_zakhopiv_spetsnaz_z_sevastopolya.htm

27.03.2014 р. в Українському кризовому медіа-центрі на прес-конференції зустрівся із журналістами щодо ситуації в АРК.

На сьогоднішні можу сказати лише одне на експертному рівні: що інтервенцію в Крим можна було заблокувати без взаємних перестрілок, танків і авіації.

Yevhen K. Marchuk. Second phase of the russіan specіal operatіon іs much more dangerous 27.03.2014